Jak radzić sobie z grypą

Jak radzić sobie z grypą

 

Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (np. Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Dzieci i osoby starsze należą do grup ryzyka, dla których grypa jest bardzo poważnym zagrożeniem. Grypa powoduje zachorowania w każdej grupie wiekowej. Infekcje wirusowe, jak grypa czy przeziębienie, muszą być zwalczone przez nasz układ odpornościowy. Grypa to choroba zakaźna, występująca głównie sezonowo – to wtedy notuje się największą liczbę zachorowań.

Grypa z kolei daje objawy, które bardzo szybko się nasilają. Niestety, u dzieci oraz osób starszych, cierpiących na choroby układu krążenia, grypa może mieć przebieg zdecydowanie bardziej gwałtowny i jej objawy są ostrzejsze. Przeziębienie i grypa to dwie różne choroby. Nie ulega wątpliwości, że grypa w pierwszym trymestrze ciąży leczona nieprawidłowo lub nieleczona w ogóle dotyka szczególnie mięsień sercowy ciężarnej, co może skutkować pogrypowym zapaleniem mięśnia sercowego.

Gdzie zarażamy się grypą ?

Grypa jest chorobą dużym zasięgu. Początek roku szkolnego i przeludnienie.) W krajach strefy umiarkowanej i na półkuli północnej grypa rozprzestrzenia się od października do kwietnia (ze szczytem zachorowań od grudnia do marca), a w strefie śródziemnomorskiej i na półkuli południowej pojawia się od kwietnia do września-października. Grypa jest chorobą, która występuje sezonowo, każdego roku z różnym nasileniem1 Wiele osób wciąż nie wie, co wywołuje grypę – wirus czy bakteria.

Jest to potocznie zwana grypa żołądkowa. Nie lekceważ tych objawów – grypa u dziecka, podobnie jak u dorosłego, może mieć poważne powikłania. W takim wypadku grypa objawia się zdecydowanie łagodniej. Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Grypa może być bardzo groźna, a nawet śmiertelna dla starszych, noworodków i osób z pewnymi chorobami przewlekłymi.

Choroba ta sześciokrotnie zwiększa ryzyko zawału serca, w pierwszym tygodniu choroby, a jeśli jest to grypa typu B, to ryzyko może być nawet dziesięciokrotnie większe. Grypa z reguły zaczyna się nagle i objawia się gorączką powyżej 38°C, bólem głowy, oczu, dreszczami, złym samopoczuciem i bólem mięśni, zmęczeniem i osłabieniem; następne objawy dotyczą układu oddechowego i są to zazwyczaj ból gardła, kaszel i katar.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *